Krabice slouží i jako stoleček, když jedete ve vlaku... Vazba knihy se tak vůbec nenamáhá.

Poslední dobou se bavím tím, že přetvářím kartonové krabice na jiné kartonové krabice tvarů, kterých potřebuji. Hlavně takhle dělám futrály na Bible. Mám totiž dvě, studijní (tedy velmi tlusté) a protože často cestuji a vozím to v batohu, potřebuji chránit vazbu knihy před námahou.

Co k tomu potřebuješ

Kartonové krabice jsou všude. Ve většině obchoďáků je za kasami regál, kde je možné tento materiál těžit. Potom potřebujete rýsovací potřeby, nůž na papír (ulamovací) a lepidlo na dřevo nebo na papír (třeba herkules). Pokud nemáš po ruce nic, čím se dá dělat pravý úhel, je možné použít desky knihy, kterou balíte nebo lze použít bok krytu od počítače.

Jak na to

Konstrukce krabice

Protože už dělám několikátou krabici, doporučuji skládat krabici do „u“, kde je jeden bok účka vložený dovnitř a jeden je zvenku. Způsobí to dobrou pevnost (dovnitř i ven) a zvýší to trvanlivost krabice.

Jinak na tom není nic složitého. Jen pár věcí je třeba si uvědomit:

  • Lepší je řezat karton lehce šikmo (kvůli lepení) než rovně, podíl jeho přirozeného vlnění. Lepidlo nezatéká tolik do spár… méně se ho spotřebuje a víc to drží.

    Detail vlepeného boku krabice

  • Když rozměřuji „účko“, musím k prostřednímu rozměru (šířka hřbetu knihy) nechat přičíst jednu tloušťku kartonu. Při ohýbání se spotřebuje část z celkové délky kartonu.
  • Čím přesněji řežeš tím lépe. To je asi jasné…
  • Před tím, než se karton láme (ohýbá), je třeba ho naříznout a zlomit. Pak udělat podél zlomu vyříznout „véčko“, které usnadní ohnutí kartonu přesně tak jak chci. Zároveň se nestane, že by se vnějšek ohybu roztrhl.

Další možné konstrukční prvky

Pokud děláte složitější tvar, je možné přichytit to v příslušné poloze čepem ze špejle. Ten je možné ponechat nebo časem odstranit.

Celkový pohled; papírové oblepení -> jednoduché, efektní

Designové vychytávky

I obyčejný kus kartonu zle upravit aby byl velmi elegantní.
  • Papírové polepy po stranách dělají hezčí vzhled.
  • Pokud se chcete hodně vyřádit, dá se celkem snadno vyřezat nožem na papír šablonka, kterou lze nastříkat na krabici…