Delší dobu jsem neměl dost silný zážitek pro psaní článku. Nyní jsem měl možnost pomoci tetě hlídat její pětiměsíční dceru. Při tom jsem měl možnost přemýšlet a tak jsem objasnil několik zásadních otázek dneška i minulosti. 

Proč mimina neustále břeští?

Každý kdo se dostal do blízkosti malého batolátka, jistě přemýšlel, proč to mimino zase břeští?!? Objektivních příčin je často mnoho. Hlad dělá mnoho, někdy je třeba přebalit. To asi lze pochopit. Ale jsou i chvíle, kdy už člověk neví. Všechno jsem třikrát zkontroloval a děťátko stále břeští! Přemýšlel jsem a udělal test. Neteř ležela na bříšku na zemi a nebyla opět úplně nalazena. Ve snaze co nejvíce se jí přiblížit a vžít se do její chmurné situace, lehl jsem si vedle ní na zem, přesně stejně jako ona. Na břicho, pokrčené nohy lehce nadzdvihovali zadek a rovněž ruce jsem zdvihl do vzduchu. A v tom mi to došlo! Zkus si někdy lehnout tak jako mimino a vydrž to 30 minut! Pokud vydržíš, věřím, že budeš břeštět stejně jako to malé bábetko.

Já a neteř

Proč mimino břeští? Zkus a uvidíš.

Děti a nezaměstnanost…

Nad miminem jsem přemýšlel i nad mírou nezaměstnanosti. Jak poznamenal strýček „mimino je zdroj nekomečné práce“. Dalo by se říct, že je to skoro jako inverze perpeta mobile. Když jsme jeden z večerů dělali shrnutí toho, co se stihlo za celý den, došli jsme k závěru, že to chce ještě jednoho nebo dva další dospělé, abychom dosahovali výsledků jak tetička dříve. Tzn. i se strýčkem dohromady asi pět lidí.

Jak to celé souvisí s nezaměstnaností? Pokud přihlédneme k dalším jevům, jako je zvýšená obliba společnosti ve využívání produktů gumárenského průmyslu a dalších antikoncepčních prostředků, klesá značně porodnost. Tím, že klesá porodnost, klesá v případě mnoha lidem zdroj životního vyžití. A vzhledem k tomu, že jedno mimino zaměstná plně až pět dospělých, musíme uznat, že důsledky jsou nedozírné. Pokud by se jen o málo zvýšila porodnost u lidí uvědomělých, věřím, že by to se zaměstnaností značně zahýbalo.

Proč je země kulatá?

Taktéž jsem objasnil proč je země kulatá. To, že kulatá je, objasnili již jiní moudří pánové, ale proč je tomu tak?!? Myslím si, že je to zejména kvůli Čechům, pokud ne kvůli všem obyvatelům země. Známo je, když je mimčo unavené, bývá dost protivné. Když spí, je to většinou jediná klidná chvilka pro mámu a všechny další co jsou na blízku.

Někdo moudrý řekl, že dospělí jsou malé děti, které vyrostli a proto by na ně člověk neměl mít přehnané nároky. Myslím si, že právě zde je pravý důvod proč je země kulatá: tím, že se střídá den s nocí, stává se také, že český národ, od přírody věčně nespokojený, se přibližně jednou za dvanáct až patnáct hodin ukládá se ke spánku. Stane se tedy, že alespoň na malou chvíli má Pán Bůh o něco více klidu od věčného nadávání. Zde by se ale dalo polemizovat, zda jen Češi jsou takoví. Svým způsobem všichni lidé na zemi se nějak příčí tomu co Bůh stvořil a mají spíše sklon nadávat, než se ptát a hledat Boha, když se jim něco nelíbí. Ať tak nebo tak, když polovina lidí na planetě spí, je to asi o něco únosnější…

Slovo závěrem

Toto léto jsem prožil celkem zajímavě. Přešel jsem víc jak polovinu hřebene Malé fatry za jeden den. Takto jsem zestárl o 40 let v jednom dni (ráno jsem vyšel jako mladík a večer pajdal jako šedesátník). Najel výletě 2500km v autě, když jsem přejel republiku až do Polska. Pohostil dvě návštěvy, týden byl marod a přečetl několik knih… Nic mě ale nevyřídilo tak jako dvanáct dní (kolem 90 hodin) s miminem. Kdo tomu nevěří, ať tam běží a zkusí si to.