Mám tu jednu veselou úvahu o tom co mě poslední dobou potkává. Než začnu, uvedu to celé otázkou. Připadáte si také někdy jako ve sci-fi filmu?

 Před nedávným časem jsem totiž viděl znovu film Demolition man a zaujali mě tam některé hlášky. Například „Jsme policisté! Na takové násilí nejsme vycvičeni!“, hlásí podřízený svému velícímu poté co uprchnuvší padouch zmlátil celé jeho komando. Zde vidím až pozoruhodnou podobnost s příhodou dneška, kdy nějaký opilec, řidiče, ukradl policistům auto, když ho kontrolovali u silnice. Nevím mno… asi také nebyli na takové násilí vycvičeni. Nápadně podobných momentů, které už jsou dnes skutečností ve filmu více (např. letiště prezidenta Schwarzeneggra*)…

*pozn.: film byl natočen roce 1993, tedy v době, kdy Schwarzenegger ještě nebyl zvolen guvernérem! Když se hlavní hrdina divil jak to, že byl prezidentem neamericičan, dostalo se mu odpovědi, že museli měnit ústavu. Proto mě šokuje tak přesnost událostí nedávno minulých…

Tímto neschvaluji jednání padoucha ve filmu ani opilce v reálu dneška, ale spíš mě děsí, jak přesné předpovědi tyto sci-fi filmy dávají. A trochu se bojím, jestli jsou budou takto přesné i ty další předpovědi. Teď mě napadá např. připravovaný Matrix 4 aneb Google myslí za vás… a sám sebe se ptám, kam vlastně jednou dojdeme?

Zpátky ke kolínské vodě.

Protože pobývám už přes půl roku v městě Kolíně, v druhé městské části, kde je kvalita kohoutkové vody vůbec nejlepší, objasnil jsem při tvorbě ranní kávy, kterak přišla na svět kolínská voda (tj. voda po holení).

Kolínská kohoutková voda je tak úžasný materiál, že to musím popsat. Má mnoho skvělých vlastností. Například když uvařím sobě kávu, nemusím do ní dále mnoho dávat mléka, protože už sama obsahuje tolik vápníku, že mléko je téměř nadbytečné.

Potěším i milovníky čínských polévek. Když se voda převaří, plavou na ní mastná oka, takže není třeba přidávat žádné příchutě, neb v ní jsou již obsaženy včetně pikantního oleje. Stačí tedy do horké vody vložit nudle a vše ostatní je již zařízeno.

Jak vidíte, kolínská voda je skvělá! Není divu, že již před mnoha a mnoha lety chytří obyvatelé Kolína začali tuto látku stáčet do malých lahviček pro její libou vůni a začali ji prodávat jako desinfekci po holení. Zejména pro vysoký podíl chloru a její hydratační účinky, které zajistí olej, který do vody prosákl z místních chemiček. Toto počínání, které bylo již na samém počátku silně výdělečné a ziskové začali napodobovat i další obyvatelé velkých měst a zejména pak Pražáci… a tak se stalo, že se na původ tohoto kolínského skvostu dočista zapomnělo. Jen název produktu již dnes připomíná, kde to celé vzniklo. Jak to ale celé bylo? To už se na etiketách nedozvíte!

Žijeme ve sci-fi?

Abych tuto oslavnou ságu dokončil, musím uvést jak se věci mají dnes. Jak je uvedeno výše, kolínská voda je velmi vzácným a lukrativním produktem. Proto město Kolín, z daní z nechutně vysokého obratu za prodej kolínských vod vodovodních, postavilo pro místní lid síť automatů, kde se dá načepovat obyčejná pitná a tedy neprodejná voda.

Nepřijde Vám to trochu jako sci-fi? Chodit pro vodu do vodomatu? Zde končí toto osvětlující pojednání.