Není moc podobných výrazů, kolem kterých se dělá mezi křesťany takový humbuk, jako právě kolem chození. Máme z toho strach… Co to vlastně je?

Já osobně jsem s pár slečnami chodil. Tak by se na to jistě dívala třetí strana. Já sám jsem tomu nikdy tak neříkal. Proč? Protože jako křesťané máme z chození zvláštní strach. Je to něco skoro posvátného. Protože se bojíme, na to konto se (v poslední době) tvoří vztahy různě podivné (friends with benefits), které se označují například tímto štítkem:

„Budeme spolu, dokud nepotkáme toho pravého, kterého si chceme vzít.“

To ve výsledku znamená, že nepředpokládáme, že ten s kým se kamarádíme nyní, by byl ten pravý. Popř. chceme mít bonusy, které skýtá chození, ale nechceme platit a mít odpovědnost za nynější vztah. To není dobré a ani to není zdravé. Lidé jsou z toho nakonec jen rozbití, zranění a zmatení. Vždy totiž jedna nebo druhá strana začne chtít něco víc.

Co je tedy vlastně chození? Podle mě je to čas, kdy chci zjistit, jestli si chci dotyčnou vzít, nebo toho nechat. Chození končí buď rozchodem nebo zasnoubením a svatbou. Pokud ale máme zbytečný strach, raději se volíme vztah „friends with benefits“, jehož cíl se v principu až příliš podobá vztahům ve světě nevěřících lidí. Svět vesměs v praxi razí heslo:

„Budeme spolu spát, dokud se nerozejdeme.“

To je něco, co neuznávám. Je to vztah neurčitosti, bez cíle, odpovědnosti, kvality a krásy. Pouhý konzum. Takže? Neboj se říct si o chození, které je vymezené a jasné. Vše ostatní je laciné a nekončí dobře. Volba je na tobě.

Dva základní přístupy: Josua Harris vs. Rebecca St. James

Rebecca St. James, autorka mnoha knížek o křesťanských vztazích, v podstatě razí názor, že není dobré chodit s někým nezodpovědně. Vlivem amerického trendu chození sice říká, že člověk má jít do vztahu po hlavě a to i s rizikem, že to třeba moc nepromyslel a za nějaký čas to skončí, nicméně prosazuje čistotu a určitou opatrnost ve vztazích. Joshua Harris dotahuje křesťanské chození do extrému a říká, že nebude chodit s nikým, kromě své vlastní, nastávající ženy. Jak to zvládl si můžete přečíst v jeho knize My dva spolu. Nicméně prosazuje zvláštní typ vztahu, který začíná záměrem si daného člověka vzít.